21
07.2022

Bez oleju ani rusz!

Bez oleju ani rusz!

Ostatnie lata to ogromny skok technologiczny, który dosięga praktycznie każdej dziedziny życia. Branża sprzętów ogrodowych nie pozostaje w tyle, jednak mimo, że coraz więcej urządzeń pracuje praktycznie bezobsługowo nie udało się  jeszcze wymyślić silnika spalinowego, który mógłby pracować bez oleju. 

Dlaczego olej jest taki ważny?

Wśród szeregu niezwykle ważnych funkcji podstawą jest zapobieganie tarciu, a tym samym zapewnienie optymalnego smarowania. Odpowiedni, dedykowany do danego silnika olej chroni przed korozją, uszczelnia komory spalania i odprowadza nadmiar ciepła. Wśród istotnych właściwości oleju jest to, że nie dopuszcza on, aby zanieczyszczenia powstałe w skutek spalania przedostawały się do wnętrza silnika, tylko zatrzymywane były przez filtr. Podsumowując rola oleju silnikowego jest ogromna i bez niego nasza maszyna po prostu nie będzie pracować. 

Olej w silniku silniku kosiarkowym.

Przed pierwszym uruchomieniem nowego silnika musimy pamiętać, żeby zbiornik oleju był maksymalnie uzupełniony dedykowaną cieczą. Aby uzyskać optymalną wydajność, olej w małym silniku należy całkowicie wymienić po pierwszych pięciu roboczych godzinach użytkowania, a następnie wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta w instrukcji.

We wszystkich silnikach kosiarkowych Briggs & Stratton zalecamy używanie oleju mineralnego o oznaczeniu  SAE 30.  Pamiętajmy, że olej ten ze względu na swoją gęstość  dedykowany jest do sprzętów pracujących w temperaturze powyżej 4°C.

Pamiętaj! Poziom oleju sprawdzaj przed każdym użyciem sprzętu.

Jak wymienić olej?

Krok 1 - Odpowienio się przygotuj!

Przed przystąpieniem do czynności zlewania oleju upewnij się, że jesteś wyposażony niezbędne przedmioty takie jak: nowy olej silnikowy o odpowiednich parametrach, pojemnik na stary (miska, naczynie), papierowy ręcznik do wycierania zabrudzeń oraz klucz do odkręcenia korka spustowego.

Krok 2 - Ułatw sobie pracę!

Uruchom silnik i pozwól mu się rozgrzać, ta czynność ułatwi późniejsze wylewanie oleju. Następnie wyłącz silnik. 

Ostrzeżenie! Ze względów bezpieczeństwa do wymiany najlepiej przystąpić po zużyciu lub spuszczeniu paliwa z kosiarki. Pamiętaj również, aby odłączyć przewód świecy zapłonowej i upewnij się, że znajduję się on z daleka od świecy,  zapobiegnie to przypadkowemu uruchomieniu. 

Starannie oczyść okolice wlewu oleju i korka spustowego, aby zapobiec przedostawaniu się brudu i zanieczyszczeń do skrzyni korbowej. Wyjmij bagnet, jeśli jest na wyposażeniu.

Krok 3 - Wylej stary olej!

Czynność wylewania rozpocznij od podłożenia pod korek spustowy pojemnika na zużyty olej. Następnie odkręcić specjalnym kluczem korek w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i pozwól na swobodny wyciek oleju ze zbiornika – zajmie to od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Jeżeli w Twojej kosiarce nie ma korka spustowego, to oleju pozbywamy się przez otwór wlewowy. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalną pompkę

Jeśli twój silnik wyposażony jest w filtr oleju, wymieniaj go co najmniej raz na sezon. Poniżej kilka rad jak to zrobić:

  • Wykręć stary filtr oleju, obracając go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na korpusie za pomocą klucza do filtrów lub dedykowanego klucza.
  • Sprawdź powierzchnię uszczelniającą adaptera filtra oleju pod kątem zanieczyszczeń lub materiału uszczelki. W razie potrzeby wyczyść.
  • Lekko nasmaruj uszczelkę filtra czystym olejem silnikowym. Zainstaluj nowy filtr, dokręcając go ręcznie, aż uszczelka zetknie się z adapterem filtra. Na koniec dokręć filtr dodatkowo o 1/2 do 3/4 obrotu.

Krok 4 - Wlej nowy olej!

Po opróżnieniu zbiornika na olej, możesz przystąpić do wlewania nowego. Ilość płynu, którą  należy wlać określa instrukcja Twojej kosiarki lub producenta silnika, ale dobrą praktyką jest kontrola poziomu bagnetem. Po zakończeniu tej czynności zakręć korek i oczyść ręcznikiem papierowym zabrudzone elementy kosiarki. Gotowe!

Wymiana oleju w kosiarce wymaga od ciebie przestrzegania zasad ochrony środowiska. Zużytej cieczy nie możesz wylać do ogrodu czy kanalizacji. Może to spowodować ogromne szkody dla środowiska. Zużyty olej powinieneś wywieźć do PSZOK lub skorzystać z uprzejmości znajomego mechanika.

Jeśli jesteś użytkownikiem innego silnika marki Briggs & Stratton niż kosiarkowy, a Twój sprzęt pracuje w różnych temperaturach i pod różnym obciążeniem koniecznie zapoznaj się tekstem i grafiką  poniżej.  

Temperatury zewnętrzne określają właściwą lepkość oleju dla silnika. Skorzystaj z tabeli, aby wybrać najlepszą lepkość dla oczekiwanego zakresu temperatury zewnętrznej. Silniki w większości urządzeń  przeznaczonych do użytku na zewnątrz działają dobrze z olejem syntetycznym 5W30. W przypadku sprzętu eksploatowanego w wysokich temperaturach olej syntetyczny Vanguard 15W50 zapewnia najlepszą ochronę. W celu uzyskania najlepszej wydajności zalecamy stosowanie olejów certyfikowanych przez firmę Briggs & Stratton.

Zalecenia dotyczące specyfikacji oleju:


*  Poniżej 40°F (4°C) użycie SAE 30 spowoduje utrudniony rozruch.
** Powyżej 80°F (27° C) użycie 10W30 może spowodować zwiększone zużycie oleju. Sprawdzaj częściej poziom oleju

Rada na zakończenie!

Co w sytuacji gdy przez pomyłkę wlałeś do zbiornika inny niż dedykowany płyn? Wówczas najważniejsze jest to, aby w ogóle nie odpalać silnika, bo może to doprowadzić do zatarcia, a w efekcie do bardzo kosztownej naprawy. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie urządzenia pod opiekę mechanika specjalisty, który usunie zanieczyszczony olej i dokładnie wyczyści układ.