08
04.2020

Jaki nóż wybrać do kosiarki?

Jaki nóż wybrać do kosiarki?

Sezon koszenia trawy zbliża się wielkimi krokami, nasze kosiarki czy traktory ogrodowe będą prawie co tydzień pracować wytrwale po kilka godzin na chwałę swych właścicieli aby mogli się szczycić idealnie zadbanym ogrodem.

Ale czy zastanawialiście się kiedyś co, oprócz silnika, jest najważniejszym elementem waszej kosiarki? Czy to podwozie które ma kilka prędkości jazdy, czy kosz do zbierania ściętej trawy? Elektryczny rozruch? Bez tych udogodnień nadal można idealnie zadbać o Wasz trawnik. Jednak noże do kosiarek spalinowych to według mnie drugi najważniejszy element naszego sprzętu! 

Źle dobrany nóż do kosiarki nie będzie spełniał swojej funkcji w stopniu który przewidział producent konstruując naszą kosiarkę. 

Pierwszym błędem jest założenie, że nóż z którym kupiliśmy sprzęt jest na całe życie kosiarki. Niestety nie. Przy normalnym użytkowaniu czyli raz czy dwa razy w tygodniu, nóż należy zmienić po jednym sezonie, lub przed. Wydawałoby się, że to tylko kawałek stali, trochę wygięty, nic nadzwyczajnego. Jednak jest to dość ciekawy element, któremu konstruktorzy kosiarek poświęcają wiele godzin i dni.

Spróbuję Wam przybliżyć jak ważną składową użytkowania kosiarki jest prawidłowa obsługa i dobór ostrzy.

Pierwsza sprawa to materiał: noża nie można, a przynajmniej nie powinno się, wykonywać z dowolnie wybranej blachy stalowej. Polscy producenci noży stosują do produkcji blachę dobrej jakości, można nawet spotkać noże wykonane ze stali chromowej. Nie od dzisiaj wiadomo, że polskie produkty mają wysoką jakość - mamy przecież wieloletnie doświadczenie w tzw. przemyśle ciężkim. Dlatego mimo wszystko unikałbym produktów z Chin itp. Doświadczeni mechanicy wręcz mówią, że niektóre są „miękkie” jakby były z plasteliny. To nasuwa bardzo ważną myśl - nóż nie może być ani zbyt twardy ani zbyt miękki, powinien w skrajnej sytuacji uderzenia w przeszkodę się wygiąć, ale nie pęknąć czy rozerwać. To nasze bezpieczeństwo!

Kolejna sprawa to okresowa obsługa noża. Tak samo jak silnik podlega okresowemu serwisowaniu, tak samo nóż wymaga ostrzenia i wyważenia. Te dwie czynności mechanik wykonuje jednocześnie. I tu moja uwaga: jeśli traficie do serwisu w którym powiedzą że noży się nie wyważa to zabierzcie stamtąd sprzęt i nie wracajcie więcej. Wyważenie ma zasadniczy wpływ na Wasze bezpieczeństwo, komfort użytkowania i długowieczność całej kosiarki. Nóż wiruje z prędkością około 3000 obrotów na minutę, brak wyważenia potrafi nawet spowodować pękanie elementów silnika czy podwozia kosiarki.

Dlaczego o tym piszę? Z czasem nóż zużywa się nierównomiernie, miliony „uderzeń” w źdźbła trawy, piasek, powodują jego sukcesywne ścieranie. Tępi się i traci pierwotny kształt do momentu, aż wyważenie i naostrzenie nie będzie już możliwe. Nie warto czekać do tego momentu. Koszt wymiany nie jest duży, a osiągnięte efekty zauważalne od razu. Zdaję sobie sprawę, że oryginalne noże oferowane przez producenta mogą być relatywnie drogie. Dlatego wcześniej nadmieniłem o nożach Polskiej produkcji. 

Nie bójmy się noży uniwersalnych! 

Firma Chabin oferuje pełną gamę noży Polskiej produkcji, od 15 do 22 cali, we wszystkich  potrzebnych wariantach. Od zwykłych ostrzy tnących do podstawowych modeli kosiarek, aż po tak zwane „łopaty”, czyli noże przystosowane do wrzucania trawy do kosza, czy noże mulczujące.

Zapytacie czy noże uniwersalne będą pasowały tak jak oryginalne - tak, do każdego noża jest zestaw tulejek centrujących do wyboru zatem nie będzie problemu z prawidłowym zamocowaniem. Jeśli zagłębimy się dalej w ten temat na pewno padnie pytanie co ze standardem adaptera MTD,czyli tzw „Miśkiem”? Takie noże również znajdziecie pod marką „Polska rzecz” w sklepie na stronie www.chabin.pl.

Rozmiar noża w calach może niepokoić, czy na pewno wybiorę taki nóż jaki pasuje do mojego sprzętu, ale to nie problem, ponieważ te produkty posiadają wymiary podane również w systemie metrycznym czyli w centymetrach. Wystarczy zmierzyć ten który mamy i po problemie. Jest to ważne, ponieważ każda kosiarka została zaprojektowana z uwzględnieniem konkretnego rozmiaru i typu noża. To ważne aby zachować te same parametry.

Jeśli masz wątpliwości zapytaj o te produkty w najbliższym serwisie autoryzowanym z listy dostępnej na www.chabin.pl - na pewno pomogą. Można też je znaleźć w sklepie internetowym na tej samej stronie i ewentualnie rozwiać wątpliwości w rozmowie z którymś z konsultantów. Pamiętajmy jednak, że przy samodzielnej wymianie należy zachować szczególne środki ostrożności. Podsumowując, polecam Waszej uwadze stan ostrzy tnących w kosiarce. Warto dbać o te elementy.

Na koniec praktyczne ułatwienie:

LP. Centrymetry Cale
1. 40 16
2. 43 17
3. 46 18
4. 48 19
5. 50 20
6. 53 21
7. 56 22

Długości podane w centymetrach są zaokrąglone ze względu na przelicznik z cali.