08
05.2020

Susza - Od początku!

Susza - Od początku!

Gdy w 1912 roku Titanic poszedł na dno zabierając ze sobą setki pasażerów po zderzeniu z górą lodową, dla wielu ludzi rzeczona góra zapewne stała się synonimem nieszczęścia. Nikt jednak nie przypuszczał wtedy, co tak naprawdę oznacza coraz częstsze pojawianie się tych ogromnych bloków lodu na północnym i południowym Atlantyku. Góry lodowe to nic innego jak efekt ocieplania klimatu naszej planety co ma ogromny wpływ na zjawiska meteorologiczne na całym świecie. Spektakularne klęski żywiołowe jak huragany czy potężne śnieżyce to jedna strona zmian, lecz po drugiej prawie niezauważalnie zachodzą inne zmiany, równie niebezpieczne.

Nasza planeta wysycha. Jednym z najbardziej dobitnych dowodów jest jezioro Aralskie w Kazachstanie, zwane też morzem Aralskim. Na zdjęciach i rycinach widać jak szybko, bo w ciągu kilkudziesięciu lat ten zbiornik prawie zniknął z powierzchni ziemi.

http://coodzienniknaukowy.blogspot.com/2018/02/jezioro-aralskie-jezioro-aralskie.html

Naukowcy alarmują - jest coraz mniej słodkiej wody. Opady deszczu i śniegu, które które kiedyś odnawiały zasoby wód podskórnych zamieniły się w gwałtowne nawałnice, nieprzewidywalne zjawiska meteorologiczne uniemożliwiające naturalną retencję wody. Brak zalegającego śniegu i dodatnie temperatury uniemożliwiają zatrzymanie wody w glebie. Zmiany klimatu spowodowały długotrwałe okresy suszy na terenach, których wcześniej to zjawisko prawie nie dotyczyło. Susza ma ogromny wpływ na roślinność nie tylko rolną ale również na rośliny ogrodowe. Wydawałoby się, że dobrze ukorzenione rośliny powinny mówiąc potocznie dać sobie radę jednak niedobory wody w wierzchnich warstwach gleby, szczególnie wiosną, powodują zatrzymanie wzrostu roślin w wyniku niemożności pobierania składników odżywczych przez układ korzenny. Do tego silne nasłonecznienie niszczy część nadziemną roślin. Niektóre rejony ziemi pierwotnie nie borykające się z zjawiskiem suszy, notują okresy nawet kilkuset dni bez deszczu. Naukowe opracowania od lat mówią o konieczności zaprzestania wycinki lasów tropikalnych i ograniczaniu emisji dwutlenku węgla.

W Europie zadbanie o odbudowę terenów zalesionych pomoże obniżyć stopień nagrzewania się powierzchni ziemi jak również wspomniane lasy znacząco wspomagają zatrzymywanie wody w glebach. Na tle innych państw Polska niestety plasuje się na szarym końcu w statystykach naturalnych zasobów słodkiej wody. Zapowiada się największa susza jaka dotknęła terenów naszego kraju w ciągu ostatnich stu lat. Czy wzorem lat ubiegłych i obostrzeniach obserwowanych w innych krajach Unii Europejskiej możemy się spodziewać restrykcji w gospodarowaniu wodą? Na to i inne pytania odpowiemy w dalszej części publikacji.