Regularna wymiana filtra oleju w kosiarce jest kluczowa dla zapewnienia długowieczności i niezawodności silnika....
Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Tagi bloga
Galeria zdjęć
Brak polecanych obrazów
Regularna wymiana filtra oleju w kosiarce jest kluczowa dla zapewnienia długowieczności i niezawodności silnika....
Tuff Torq – olej do przekładni hydrostatycznej. Dlaczego warto go stosować? Wydajność i żywotność przekładni...
Wiosna to czas, gdy trawniki budzą się do życia, ale po zimie często wymagają regeneracji. Tradycyjna wertykulacja...
Przenieś się w świat profesjonalnej konserwacji, gdzie tajemnice smarowania łańcucha i prowadnic stają się kluczem do...
Chemia CRC – Profesjonalne smary i środki czyszczące dla warsztatu i przemysłu Jeśli szukasz najlepszych smarów i...
Brak polecanych obrazów
Podczas cotygodniowego koszenia naszego przydomowego trawnika zdarza się od czasu do czasu uderzyć w „coś” nożem tnącym w naszej kosiarce gdy na to najedziemy. Czasem będzie to kamień, który pies przyniósł ze spaceru co jeszcze nie jest wielkim problemem. Czasem jednak jest to pieniek czy korzeń, o którym zapomnieliśmy, wredna pamiątka po drzewie, które żona kazała wyciąć :)
Uderzenie nożem w takie przeszkody może skutkować jego wyszczerbieniem, wygięciem lub w bardziej drastycznych przypadkach większymi uszkodzeniami całego silnika kosiarki.
Może dojść do wygięcia wału (którego nie należy prostować lecz wymienić), może popękać miska olejowa i inne główne podzespoły silnika.
Stajemy wtedy przed dylematem czy warto naprawić taki silnik czy może wymienić go na nowy.
O ile naprawa wymaga sporej wiedzy, doświadczenia, warsztatu i czasu, o tyle wymiana silnika na nowy jest dużo prostszym zabiegiem.
W pierwszej kolejności musimy ustalić na jaki obecnie dostępny silnik spalinowy możemy zamienić ten nasz, który zakończył służbę w naszej kosiarce. Silniki do kosiarek Briggs & Stratton mają ustandaryzowane mocowanie co w praktyce oznacza, że można je zamieniać bez specjalnych narzędzi i przeróbek w sprzęcie. Należy zwrócić uwagę na średnicę i długość końcówki odbioru mocy czyli tej części wału korbowego na zewnątrz silnika. Oczywiście wybranie silnika z rozruchem elektrycznym gdy nasz „stary” posiadał jedynie rozrusznik linkowy nastręczy więcej problemów lecz nie jest to niewykonalne.
Skupmy się jednak na wymianie na silnik o tej samej konfiguracji. Podstawową i najważniejszą czynnością przy przystępowaniu do wymiany silnika jest zdjęcie fajki ze świecy zapłonowej (i nie chodzi tu o fotografie :P ) ! Pozwoli to nam cieszyć się posiadaniem wszystkich palców u rąk!
Z uszkodzonego silnika należy zlać stary olej abyśmy mogli swobodnie go przechylać bez ryzyka zalania olejem wszystkiego wokół. Następnie odkręcamy mocowanie noża. Na płycie sterującej silnika wypinamy z mocowania linkę hamulca bezpieczeństwa. Teraz przejść do odkręcania od tzw. Deck’u czyli podwozia kosiarki. Montażu nowego silnika dokonujemy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o zalaniu nowego silnika świeżym olejem (według specyfikacji) przed pierwszym rozruchem!
Opisane operacje mogą mieć wyższy stopień skomplikowania jeśli mamy kosiarkę z napędem lub rozruchem elektrycznym jednak dla wprawnego majsterkowicza nie powinny stanowić problemu a jedynie wyzwanie :)
Powodzenia!